Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Zadania:

Podstawowym zadaniem oddziału jest diagnostyka, leczenie operacyjne i zachowawcze oraz wczesna rehabilitacja schorzeń w zakresie narządu ruchu.

Zakres zabiegów operacyjnych wykonywanych w Oddziale:

Endoprotezoplastyka – zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu zmienionego chorobowo segmentu organizmu ( stawu) i wszczepieniu elementu sztucznego, przejmującego funkcję uszkodzonej struktury.

W Oddziale wykonywane są:

• Endoprotezoplastyki pierwotne całkowite, połowicze stawu biodrowego. (cementowe,bezcementowe ),
  • Endoprotezoplastyki z użyciem trzpieni wiążących przynasadowo – endoprotezoplastyka stawu biodrowego,
  • Endoprotezoplastyki całkowite, jednoprzedziałowe stawów kolanowych. (cementowe,bezcementowe),
  • Zabiegi Endoprotezoplastyki Rewizyjnej stawów biodrowych oraz stawów kolanowych.

Traumatologia narządu ruchu:

Traumatologia– leczenie operacyjne kości, stawów, więzadeł, a pośrednio także mięśni i ścięgien dotkniętych urazami.

• zespolenia złamań kości długich implantami śródszpikowymi blokowanymi,
      • zespolenia złamań kosci miednicy,
      • repozycje i zespolenia złamań z użyciem przeszczepów kostnych liofilizowanych, mrożonych,
      • zespolenia złamań okołoprotezowych,
      • zespolenia z rekonstrukcją powierzchni stawowych pod kontrolą artroskopową,
      • zabiegi operacyjne w zakresie stawów rzekomych kosci, gendoprotezoplastyki pourazowe stawu barkowego, biodrowego(bipolarne)

Chirurgia ręki:

• zaopatrzenie ręki urazowej pierwotne i wtórne,
    • mononeuropatie i zespoły uciskowe nerwów kończyny górnej,
    • choroba Dupuytrena, choroba de Qurvain, palec trzaskający,
    • zabiegi rekonstrukcyjne ( ubytki i deformacje kostne),
    • rekonstrukcje i transfery ścięgien,
    • artrodezy, artroplastyki małych stawów, przykurcze stawów,
    • uszkodzenia nerwów (przeszczepy nerwów, resekcja nerwiaków),
    • przeszczepy skóry,
    • Endoprotezoplastyka stawu barkowego.

Zabiegi artroskopowe:

Artroskopia-Dzięki temu badaniu można z dużą dokładnością ocenić struktury wewnątrz-stawowe: więzadła, chrząstki stawowe, łąkotki i błonę maziową. Urządzenie pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, bez konieczności wykonywania dużych nacięć.

• zabiegi szycia łąkotki stawowej,
  • zabiegi rekonstrukcyjne pierwotne i rewizyjne więzadeł stawu kolanowego,
  • zabiegi naprawcze chrząstki stawowej,
  • zabiegi artroskopowe stawu barkowego.

Ordynator: dr n. med. Roman Grzybowski – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Zastępca Ordynator:  dr n. med. Daniel Jaglarz – specjalista ortopeda traumatolog

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Irena Charytanowicz

Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej: mgr Karina Ruth – specjalistka pielęgniarstwa chirurgicznego

Zespół lekarzy:

lek. med. Robert Kalita – specjalista ortopeda traumatolog

lek. med. Maciej Wojtecki – specjalista ortopeda traumatolog

lek. med. Andrzej Grodź – specjalista ortopeda traumatolog

lek. med. Aleksander Sielawko – specjalista ortopeda traumatolog

lek. med. Szymon Syroczyński – specjalista ortopeda traumatolog

Rezydenci:

lek. med.  Daniel Jaglarz

lek. med. Jakub Krzeszowiec

lek. med. Szymon Piaskowski

lek. med. Witold Szawczukiewicz

lek. med. Michał Jastrząbek

Informacje o kolejce oczekujących na wykonanie zabiegu ortopedycznego można uzyskać pod numerem telefonu: 58 57 27 852.

Rejestracja na konsultacje ortopedyczne odbywa się codziennie między godziną 09:00 a 12:00 na podstawie skierowania do szpitala (Skierowanie na Oddział Chirurgi Urazowo Ortopedycznej – 4580) w sekretariacie Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Ordynator: 58 57 27 530
Pielęgniarka Oddziałowa: 58 57 27 533