loader image

Poradnia stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych

Szpital św. Wincentego a Paulo

Poradnia

Poradnia Stomatologiczna dla Osób Niepełnosprawnych przy Oddziale Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

Od 1 października 2019 r. w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni działa Poradnia Stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych. To trzecie takie, po Gdańsku i Słupsku, miejsce w województwie pomorskim, z którego korzystają mieszkańcy regionu.

Poradnia świadczy specjalistyczne usługi w zakresie stomatologii w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych (dorosłych i dzieci od 3. roku życia), których schorzenie i stopień niepełnosprawności uniemożliwiają leczenie w znieczuleniu miejscowym w warunkach gabinetu stomatologicznego.

Diagnozujemy.

Wstępna kwalifikacja do leczenia pozwala określić wskazania i niezbędny zakres zabiegu.

Poradnia dysponuje nowoczesnym sprzętem specjalistycznym, m.in. służącym do cyfrowej radiowizjografii stomatologicznej. Wykonujemy zdjęcia rentgenowskie podczas zabiegów.

 

Leczymy.

W ramach świadczeń wykonujemy zabiegi z zakresu:

-profilaktyki stomatologicznej (lakowanie zębów, lakierowanie),

-higienizacji (usuwanie kamienia i złogów nazębnych),

-stomatologii zachowawczej (leczenie ubytków próchnicowych, odbudowa ubytków),

-periodontologii (leczenie chorób przyzębia i zmian na błonie śluzowej),

-chirurgii stomatologicznej (ekstrakcje zębów zniszczonych, nieprawidłowo położonych, zatrzymanych, plastyka wędzidełka warg i języka, wałów dziąsłowych, leczenie torbieli zębopochodnych).

 

Zespół zabiegowy składa się z wykwalifikowanej kadry: lekarza anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej, lekarza dentysty, higienistki stomatologicznej oraz asystentki stomatologicznej. Pracujemy w warunkach bloku operacyjnego, co zapewnia naszym Pacjentom bezpieczeństwo.

 

Edukujemy.

W ramach pobytu w oddziale rozwijamy profilaktykę i budujemy świadomość opiekunów i pacjentów na temat właściwej diety, prawidłowych nawyków higienicznych w zależności od możliwości pacjenta oraz sposobów zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia.

 

Kontrolujemy.

Regularnie wykonywane zabiegi sanacyjne umożliwiają wczesne rozpoznanie kolejnych ubytków, lepszą kontrolę dotychczas przeprowadzonego leczenia, mniejszy zakres kolejnej interwencji, a tym samym krótszy czas trwania znieczulenia ogólnego.

Takie postępowanie zwiększa szanse na zachowanie własnego uzębienia na dłuższy czas.

 

Świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym refundowane przez NFZ przysługują:

  • dzieciom i młodzieży do 16 roku życia – z orzeczeniem  o niepełnosprawności,
  • osobom pomiędzy 16 a 18 rokiem życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności  w stopniu umiarkowanym i znacznym,
  • osobom powyżej 18 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych.

 

Zespół

Zespół stomatologów pod kierownictwem dr nauk medycznych Marcina Niekry, specjalisty chirurgii szczękowo – twarzowej.

Kontakt

Rejestracja telefoniczna:

224 800 800

Rejestracja osobista:

Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1, 81-348 Gdynia, parter budynku zabytkowego A (wejście od strony Placu Kaszubskiego)