loader image

Oddział Okulistyczny

Szpital Morski im. PCK

Oddział

Profil zabiegowy oddziału obejmuje:

  • zaćma, wszczepiamy wysokiej jakości soczewki asferyczne, a w przypadku określonych wskazań soczewki toryczne korygujące astygmatyzm
  • zabiegi witreoretinalne (witrektomie), w tym leczenie otworu w plamce, błony nasiatkówkowej
  • zabiegi na spojówce, np. usunięcie skrzydlika
  • zabiegi na aparacie ochronnym oka, w tym korekcja podwijania i odwijania powieki, plastyka powiek górnych

Zespół

Zespół lekarzy Oddziału Okulistycznego

1.Marcin Słomiński  – Kierownik Oddziału

2.Marta Nowakowska – Klimek

3.Patrycja Zawadzka

4.Tomasz Ciszewski

5.Anna Zawistowska

6.Mateusz Maszotta

7.Erlan Yakubov

8.Marta Strzałkowska

9. Katarzyna Stanibuła

10. Paweł Rymarkiewicz

Zespół pielęgniarek Oddziału Okulistycznego

1.Brygida Widuta – Pielęgniarka Oddziałowa

2.Anna Wieczorek

3.Mariola Cegłowska

4.Małgorzata Wojtyszyl

5.Marzena Mięsikowska

6. Aleksandra Paduch

7.Agnieszka Perzanowska

8.Krystyna Chełchowska

Sekretarka Medyczna

1.Natalia Dąbrowska

2.Dorota Świrska-Guzik

Najważniejsze zabiegi

ZAĆMA – zmętnienie soczewki wewnątrzgałkowej, związane z naturalnymi procesami starzenia się oczu.

Jak długo czeka się na zabieg usunięcia zaćmy?
Jeszcze niedawno był to okres kilku lat.
Obecnie termin operacji wyznaczany jest na 2-3 tygodnie od badania kwalifikacyjnego. Zatem kwalifikacja oraz zabieg mogą się odbyć nawet w tym samym miesiącu.

Jakich dokumentów potrzebuję, aby zarezerwować wizytę kwalifikacyjną?
– Jedynym dokumentem niezbędnym podczas wizyty kwalifikacyjnej jest skierowanie na operację usunięcia zaćmy

Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna?
Podczas wizyty kwalifikacyjnej mierzone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe, przeprowadzane badanie ostrości widzenia oraz wady wzroku, wykonywana jest biometria oka, podawane są także krople rozszerzające źrenice. Następnie zbierany jest wywiad zdrowotny z pacjentem. Po rozszerzeniu źrenic odbywa się pełne badanie okulistyczne, po którym następuje rozmowa na temat zabiegu oraz wybór odpowiedniej soczewki wszepialnej. Stosujemy najwyższej jakości soczewki wewnątrzgałkowe, w przypadku wskazań również korygujące astygmatyzm. Wyznaczany jest termin operacji. Pacjent otrzymuje komplet instrukcji odnośnie przygotowania do całej procedury, a także skierowanie na badania krwi, które należy wykonać przed zabiegiem. Ostatnim etapem jest spotkanie z anestezjologiem, omówienie ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków i wydanie zaleceń przed zabiegowych.

Czy powinienem bać się operacji?
Nie. Operacja usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, kroplami znieczulającymi. Przez cały czas trwania operacji  na sali obecny jest anestezjolog.

EFEKT OPERACJI:
– znaczna poprawa jakości widzenia, a tym samym jakości życia,
– korekcja wady wzroku, również astygmatyzmu.

Czy po operacji usunięcia zaćmy, potrzebne są okulary?
Tak, ale głównie do czytania. Podczas zabiegu wymiany soczewki z naturalnej na sztuczną, mamy możliwość skorygowania wady wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu).

Zalecenia po operacji usunięcia zaćmy:
– nie zaleca się dotykania, a tym bardziej pocierania oka,
– należy stosować zapisane przez lekarza / otrzymane krople z antybiotykiem,
– powinno się chronić operowane oko za pomocą osłonek, okularów ochronnych lub okularów przeciwsłonecznych w warunkach niekorzystnych takich jak wietrzna pogoda, duże nasłonecznienie lub środowisko pracy (również domowej) stwarzające zagrożenie dla powierzchni oka,
– należy wstrzymać się od aktywności fizycznej przez około miesiąc po operacji,
– należy stawić się na każdą z wyznaczonych wizyt kontrolnych, obowiązkowo na pierwsze dwie kontrole, bezpośrednio po operacji.
Bezwzględne stosowanie się do zaleceń jest kluczowe dla prawidłowego gojenia się oka.

Nie odkładaj operacji usunięcia zaćmy na „później”

Wielu pacjentów zastanawia się, czy operację usunięcia zaćmy można odłożyć na później. Ważne wyjazdy, święta, okoliczności, które planuje się wcześniej, chciałoby się spędzić w jak najlepszej formie i pacjenci obawiają się, że okres rekonwalescencji po zabiegu, utrudni im codzienne funkcjonowanie.

W rzeczywistości jednak jest odwrotnie.

To zaćma utrudnia codzienne czynności, to zaćma pogarsza jakość widzenia i życia. Jeśli zatem pacjent stawia się na badanie kwalifikujące do operacji i lekarz stwierdza, że oko kwalifikuje się do zabiegu, najlepiej nie przeciągać w czasie decyzji o jego wykonaniu.

W niektórych przypadkach zaćma postępuje stopniowo, jednak w znacznej większości rozwija się dosyć dynamicznie i systematycznie z miesiąca na miesiąc odbiera wyraźne i pełne kolorów widzenie. Może powodować problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, nie mówiąc o tych wymagających większego skupienia i szybkiej reakcji, jak choćby prowadzenie samochodu, czy jazda rowerem. Zaćma pozostawiona bez zabiegu, może prowadzić do utraty widzenia, a pacjenci z bardzo dojrzałą zaćmą dostrzegają przed okiem jedynie ruch ręki lub mają poczucie światła, ale nie są w stanie zobaczyć niczego więcej.

Zabieg usunięcia zaćmy, jeszcze do niedawna kojarzył się w Polsce z wieloletnim czasem oczekiwania w kolejce. Obecnie czas oczekiwania na operację na Oddziale Okulistyki Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowo to około dwa tygodnie (potrzebne na skompletowanie przez pacjenta niezbędnych dokumentów i wykonanie innych przedoperacyjnych badań diagnostycznych).

Dojrzała zaćma jest również trudniejsza do usunięcia operacyjnie. Soczewka wewnątrzgałkowa staje się bardzo sztywna i do jej usunięcia potrzeba bardziej skomplikowanej procedury, wymagającej więcej czasu. Niesie to za sobą również inne konsekwencje w postaci możliwych powikłań pozabiegowych.

Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać, żeby nie zwlekać z wykonaniem zabiegu, do czasu aż zaćma dojrzeje. Warto korzystać z możliwie szybkich terminów operacji.

Podczas kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy na codzień korzystamy z biometru optycznego IOL Master 700.

Do czego służy aparat IOL Master 700?

Aparat służy do pomiarów ludzkiego oka wymaganych do precyzyjnego obliczenia mocy soczewki wewnątrzgałkowej, wszczepianej do oka w czasie operacji usunięcia zaćmy.

Jak przebiega badanie?

Wszystkie pomiary dokonywane są bezkontaktowo, bezboleśnie, przy zapewnieniu pacjentowi pełnego  komfortu. Samo badanie przebiega bardzo szybko.

Jakie pomiary pozwala uzyskać biometr optyczny IOL Master?

Biometr optyczny IOL Master 700 to prawdziwy “kombajn” wśród biometrów. Pozwala na dokładny pomiar wielu kluczowych przy wyborze soczewki parametrów, takich jak  długość osiowej gałki ocznej, krzywiznę rogówki, głębokość komory przedniej czy średnicę rogówki (odległości WTW).

Badanie z IOL Master 700 jest niezwykle precyzyjne dzięki zastosowaniu technologii „Swept Source”, która pozwala wykonać badanie nawet w daleko zaawansowanym stadium zaćmy (pomiar jest możliwy u nawet 95% pacjentów). Urządzenie pomaga również w odpowiednim  doborze soczewek u pacjentów po laserowej korekcji wzroku.

Należy podkreślić,  że dokładne wyliczenie soczewki przed operacją zaćmy jest absolutnie kluczowe – zwłaszcza jeśli pacjent po operacji zaćmy nie chce nosić okularów.

 

PROGRAM LEKOWY AMD 

AMD (Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem) – najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób po 65 roku życia.

AMD to choroba centralnej części siatkówki, zwanej plamką, która jest schorzeniem postępującym i niestety przewlekłym. U pacjentów cierpiących na AMD dochodzi do znacznego pogorszenia jakości widzenia, ostrości wzroku, widzenia barwnego oraz kontrastu.

AMD może występować w dwóch postaciach:
-suchej (częściej występującej), która przebiega stopniowo i rozwija się powoli, wywołując zniekształcenia obrazu i ubytki w centralnym polu widzenia,
-mokrej, czyli wysiękowej, która często pojawia się gwałtownie poprzez nagromadzenie się płynu podsiatkówkowego i prowadzi do nagłego, znacznego pogorszenia widzenia w centrum.

INIEKCJE DOSZKLISTKOWE, czyli leczenie wysiękowego AMD
Iniekcje doszklistkowe to zastrzyki z preparatami anty-VEGF do gałki ocznej, które mają za zadanie hamowanie postępu choroby. W programie stosuje się od kilku do nawet kilkudziesięciu systematycznie podawanych iniekcji.

Jak przebiega kwalifikacja do programu lekowego AMD?
Pacjent umawia się na badanie okulistyczne, podczas którego wykonywane jest również badanie OCT – tomografia optyczna oka.
Lekarz ocenia również wynik badania angiografii fluoresceinowej, którą pacjent powinien przynieść ze sobą na kwalifikację. Następnie wyniki wprowadzane są do specjalnego systemu programu lekowego. Oczekiwanie na kwalifikację pacjenta trwa od jednego do kilku dni.

Iniekcja odbywa się w trybie ambulatoryjnym w miejscowym znieczuleniu. Zabieg jest bezbolesny i krótki, trwa zaledwie kilka minut. Po zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

 

  •  PROGRAM LEKOWY DME

Retinopatia cukrzycowa, w tym głównie cukrzycowy obrzęk plamki (DME), jest uważana za najczęstszą przyczynę możliwej do uniknięcia utraty wzroku u dorosłych w wieku produkcyjnym. W naszej placówce prowadzimy leczenie DME w ramach Programu Lekowego.

Leczenie, podobnie jak w przypadku AMD polega na iniekcjach doszklistkowych preparatów antyVEGF.

Dokumenty niezbędne podczas kwalifikacji do Programu Lekowego cukrzycowego obrzęku plamki:

  • aktualne badanie Angiografii Fluoresceinowej, ewentualnie kolorowe zdjęcie dna oka
  • Konsultacja diabetologiczna lub lekarza chorób wewnętrznych z wynikiem badania hemoglobiny glikowanej (HbA1c) i oceną wyrównania ciśnienia tętniczego, funkcji nerek oraz obecność innych powikłań cukrzycy

Należy pamiętać, że sukces terapii zależy w dużej mierze od prawidłowego wyrównania cukrzycy!

Kontakt

Sekretariat: (0 58) 72 60 350

Dyżurka lekarska: (0 58) 72 60 206

E-mail: oddzialokulistyka@szpitalepomorskie.eu

KWALIFIKACJA NA ZAĆMĘ:
TEL.: 224 800 800
Od pon. do pt. w godzinach 7:00 – 17:00
Wymagane skierowanie od lekarza okulisty lub lekarza rodzinnego.