DIETA MAMY
Dieta Mamy
Informujemy, iż Szpital Morski im. PCK w Gdyni oraz Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie z dniem 1 lipca 2020 r. przystąpiły do pilotażowego programu, wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 roku – „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” (Dz. U. z 2019 roku, poz. 1537). Celem głównym pilotażu jest wdrożenie modelu żywienia zapewnianego kobietom w ciąży i w okresie poporodowym hospitalizowanym w oddziałach szpitalnych.
Sposób realizacji założonych celów odbywa się głównie poprzez zapewnienie pacjentkom:
-
5 posiłków dziennie o odpowiedniej kaloryczności, dostosowanej do danego trymestru ciąży albo okresu karmienia piersią,
-
konsultacji dietetycznych,
-
poradnictwa i edukacji dotyczącej prawidłowego żywienia.
Od Pacjentki, która chciałaby przystąpić do Programu, wymagane jest podpisanie oświadczenia wraz ze zgodą na udział w programie pilotażowym „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym– Dieta Mamy” – jest to warunek przystąpienia do programu. W programie uczestniczyć mogą tylko Pacjentki, które otrzymują posiłki z diety dla osób zdrowych, czyli podstawowej i wegetariańskiej. Pacjentka nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją programu.
Dietetyk
Podczas hospitalizacji w Szpitalu w ramach programu pacjentki mogą skonsultować się z dietetykiem. Zamiar skorzystania z konsultacji dietetycznej należy zgłosić położnej w oddziale.
Spotkania z dietetykiem mgr Małgorzatą Wróbel odbywają się w Szpitalu Morski im. PCK w Gdyni:
-
poniedziałki, w godz. 15.30 – 18.30
-
środy, w godz. 15:30-18:30
Spotkania z dietetykiem mgr Ewą Dombrowską odbywają się w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie:
-
poniedziałki, w godz. 10:00 – 13:00
-
środy, w godz. 10:00 – 13:00
-
czwartki, w godz. 10:00 – 13:00
Konsultacje z dietetykiem mogą również odbywać się drogą elektroniczną. W ramach programu mają możliwość zgłaszania uwag pozytywnych oraz negatywnych dotyczących serwowanych posiłków bezpośrednio do dietetyka. Pacjentka ma możliwość konsultacji z dietetykiem przez okres dwóch miesięcy od dnia wypisu ze Szpitala. W celu skorzystania z konsultacji online lub napisania uwag do dietetyka pacjentka musi wejść na stronę internetową (miejsce na link) następnie wpisać numeru księgi głównej z hospitalizacji. Po wykonaniu powyższej instrukcji Pacjentce pokaże się email do konkretnego dietetyka. Numer księgi głównej widnieje na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego.
Warunkiem skorzystania z konsultacji dietetyka on-line jest wypełnienie podczas hospitalizacji oświadczenia w którym pacjentka wyraża zgodę na udział w programie pilotażowym.
-
W dniu wypisu pacjentki otrzymują kwestionariusz satysfakcji pacjentki z wzięcia udziału w programie pilotażowym ,,Dieta Mamy” z prośbą o jego wypełnienie. Ankieta z uwagami jest przekazana dietetykowi.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
- Wszelkie informacje w zakresie prawidłowego odżywiania kobiet w ciąży i kobiet karmiących znajdują się także na stronie internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: www.ncez.pl
-
W ramach funkcjonowania Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) pacjentki mogą również uzyskać darmową konsultację dietetyczną on-line pod adresem: www.poradnia.ncez.pl