Kolejne skomplikowane zabiegi zastawkowe na Oddziale Kardiochirurgii w Wejherowie
Kardiochirurdzy z wejherowskiego szpitala rozpoczęli realizację skomplikowanych zabiegów naprawy zastawek aortalnych. Zespół lekarzy, przygotowując się do wprowadzenia tych procedur, odbył liczne szkolenia i kursy w renomowanych ośrodkach zagranicznych.
Uznaną alternatywą dla chirurgicznej wymiany zastawki aortalnej na sztuczną protezę jest jej naprawa. Dotyczy to pacjentów z izolowaną niedomykalnością zastawki aortalnej, bądź skojarzonej z dodatkowymi patologiami aorty wstępującej i opuszki.
– Główną korzyścią pozostawienia naprawianej własnej zastawki jest brak konieczności przyjmowania przez pacjenta leków przeciwkrzepliwych oraz wyeliminowanie negatywnych aspektów związanych z obecnością sztucznej zastawki serca – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie (Szpitale Pomorskie sp. z o.o.).
Naprawę zastawki aortalnej można wykonać w przypadku niedomykalności trójpłatkowej zastawki, jak również w przypadku jej dwupłatkowej odmiany.
– W tym roku w naszym ośrodku przeprowadzono 5 zabiegów naprawy zastawki aortalnej. Wszyscy pacjenci zostali wypisani do domu w stanie dobrym z kompetentną zastawką i są pod naszą stałą kontrolą – dodaje dr Jarmoszewicz.
Wprowadzanie nowych procedur jest konsekwencją dążenia do ustawicznego podnoszenia jakości i możliwości terapeutycznych dla pacjentów województwa pomorskiego. Obok zabiegów naprawczych zastawki aortalnej w wejherowskim oddziale kardiochirurgii wykonuje się również zabiegi naprawy zastawki mitralnej i trójdzielnej metodą małoinwazyjną.