Nowe zabiegi z zakresu elektroterapii
Nowe zabiegi z zakresu elektroterapii
w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie
W dniu 03.12.2020 roku, w Pracowni Elektroterapii Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie, wykonano po raz pierwszy dwa zabiegi implantacji podskórnych kardiowerterów-defibrylatorów (sICD). Są to urządzenia całkowicie podskórne, z elektrodą defibrylacyjną umieszczoną pozanaczyniowo, najczęściej wzdłuż lewego brzegu mostka.
Jak podkreśla dr Roman Moroz, kierownik Pracowni Elektroterapii, nie są to urządzenia dla każdego. Ich wyjątkowość polega na tym, że elektroda defibrylacyjna jest wszczepiana podskórnie, a nie wewnątrzsercowo, jak ma to miejsce w standardowych kardiowerterach-defibrylatorach. Dzięki takiemu postępowaniu zmniejsza się znacznie ryzyko wystąpienia powikłań, przede wszystkim infekcyjnych i zakrzepowych. I dlatego ten typ urządzeń implantuje się przede wszystkim pacjentom, u których zastosowanie układu wewnątrznaczyniowego jest niemożliwe lub z różnych względów wysoce ryzykowne, ale także u pacjentów młodych, u których z uwagi na spodziewany długi czas życia, prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań na przestrzeni lat jest wysokie – dodaje dr Moroz.
Oba zabiegi były wykonane u młodych mężczyzn z ciężkim, przewlekłym uszkodzeniem serca, których należało zabezpieczyć na wypadek wystąpienia groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Pacjenci po zabiegu czuli się dobrze, a wykonane testy pokazały optymalne położenie urządzenia oraz elektrody. Wobec braku powikłań, pacjentów następnego dnia wypisano do domu.
Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie dr hab. Marek Szołkiewicz podkreśla, że zabiegi te stanowią kolejny ważny element uzupełniający system kompleksowej opieki nad pacjentem z ciężką niewydolnością serca, który jest oferowany przez Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie.
Nad bezpieczeństwem zabiegów czuwał anestezjolog Robert Szymański, a zabiegi wykonał zespół kardiologów w składzie Roman Moroz i Jędrzej Michalik oraz pielęgniarek Agnieszka Cybulska i Ewa Kurek; całość pod nadzorem eksperta z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie dr n.med. Pawła Syski.