Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy

Zadania:

Obszar Intensywnej Terapii

1. Leczenie chorych w stanach zagrożenia życia spowodowanych potencjalnie odwracalną niewydolnością jednego lub kilku podstawowych układów organizmu, w szczególności chorych
z niewydolnością układu oddechowego i związaną z tym respiratoroterapią oraz chorych wymagających leczenia nerkozastępczego.

2. Zapewnienie pacjentom oddziału intensywnej terapii wyodrębnionej, całodobowej i wysoko specjalistycznej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

3. Opieka nad potencjalnym dawcą narządów.

Obszar Anestezjologii

1. Realizowanie świadczeń z zakresu anestezjologii pacjentom poddawanym zabiegom operacyjnym w trybie planowym i ostrym.

2. Opieka pooperacyjna nad pacjentami w sali nadzoru poznieczuleniowego.

3. Zabezpieczenie funkcjonowania Szpitalnego Zespołu Reanimacyjnego (tel. 222) wszystkim osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia życia, przebywającym na terenie szpitala.

4. Praca w zespole interdyscyplinarnym, polegająca na udzielaniu konsultacji anestezjologicznych we wszystkich oddziałach szpitala.

5. Prowadzenie znieczulenia porodu fizjologicznego.

6. Realizowanie świadczeń w poradni anestezjologicznej, przeznaczonej dla pacjentów oczekujących na planowe zabiegi operacyjne.

Zespół pielęgniarski składa się 48 pielęgniarek i pielęgniarzy. Jest to wysoko wykwalifikowana kadra zaangażowana w opiekę nad pacjentem w obszarze anestezjologii i intensywnej terapii z czego:

– 9 pielęgniarek i 1 pielęgniarz posiada tytuł magistra w dziedzinie pielęgniarstwa oraz specjalizację
z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki;

– 5 pielęgniarek i 1 pielęgniarz posiada tytuł licencjata pielęgniarstwa oraz specjalizację z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki;

– 6 pielęgniarek i 2 pielęgniarzy posiada tytuł magistra pielęgniarstwa;

– 2 pielęgniarki posiadają tytuł specjalisty pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki;

– 13 pielęgniarek i 2 pielęgniarzy posiada tytuł licencjat pielęgniarstwa ;

– 6 pielęgniarek dyplomowanych i 2 pielęgniarzy.

W trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych (szkolenia specjalizacyjnego z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz studia wyższe IIo) jest obecnie 9 pielęgniarek i 1 pielęgniarz.

Ordynator: lek. Andrzej Małek – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Zastępca Ordynatora: lek. Waldemar Winiarski – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Zastępca Ordynatora: lek. Wojciech Piotrowicz – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

Pielęgniarka Oddziałowa: mgr Iwona Ługowska – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego