loader image

Oddział Chirurgiczny Ogólny

Szpital św. Wincentego a Paulo

Oddział

Proces leczenia  pacjentów  Oddziału Chirurgii  wspomaga 16 pielęgniarek oraz 3 opiekunki medyczne. Pielęgniarki systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje  poprzez  uczestnictwo w   szkoleniach specjalizacyjnych i kursach dokształcających. Wśród  nich są  specjalistki pielęgniarstwa m. in. chirurgicznego i onkologicznego. Dzięki  zaangażowaniu wykonują swoje zadania pielęgniarskie na  najwyższym poziomie. W procesie leczenia uczestniczy na stałe fizjoterapeuta.

Oddział  chirurgiczny pełni całodobowy  dyżur  w  zakresie  chirurgii ogólnej i urazowej. Wykonuje się  także  zabiegi  planowe. Część zabiegów  chirurgicznych nie  wymagających dłuższego okresu hospitalizacji realizowane są w ramach chirurgii jednego dnia. Czas  oczekiwania  na  zabiegi planowe jest bardzo krótki. Wszystkie   procedury   realizowane  są w  oparciu  o kontrakt z NFZ.

Odział  współpracuje z innymi jednostkami  organizacyjnymi Szpitala, m.in. z Zakładem Diagnostyki Obrazowej, Pracownią Endoskopową, Zakładem Patomorfologii, Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej i  Mikrobologicznej. Umożliwia to szeroki dostęp do badań obrazowych (tomografia  komputerowa,  rtg, usg, rezonans magnetyczny) i leczniczych procedur endoskopowych (gastroskopia, kolonoskopia, ecpw).

Odział chirurgiczny dysponuje  25 łóżkami i został w pełni zmodernizowany w  2024 roku. Posiada dwie  izolatki, 6 łóżkową salę pooperacyjną z intensywnym nadzorem. Wszystkie sale chorych posiadają pełny węzeł sanitarny, klimatyzację, bardzo wygodne łóżka z możliwością pełnej regulacji, wszystkie stanowiska chorych wyposażone są w kardiomonitory spięte z centralą w dyżurce pielęgniarskiej, sale chorych wyposażone są w szafy ubraniowe oraz  stoliki z  krzesłami aby wygodnie  spożywać posiłki.
Wyodrębniony został gabinet do przyjęć i badania chorych co zapewnia im intymność.
Sala zabiegowo-opatrunkowa została w pełni wyposażona w nowy sprzęt i narzędzia co pozwala wykonywać drobne zabiegi w znieczuleniu miejscowym bez opuszczania oddziału.
Chorzy posiadają własne pomieszczenie socjalne wyposażone  w  lodówkę, czajnik do zaparzania herbaty i kawy oraz kuchenkę mikrofalową.
Odział chirurgiczny posiada dostęp do nowo otwartego bloku operacyjnego w pełni wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt do zabiegów laparoskopowych i otwartych.

Nadzór nad leczeniem chorych z zaburzeniami odżywiana sprawuje Zespół Leczenia Żywieniowego.

Lekarze  aktywnie  uczestniczą w  krajowych i międzynarodowych  konferencjach  naukowo- szkoleniowych i wdrażają najnowsze  osiągnięcia   chirurgii do codziennej pracy. Oddział posiada   akredytację uprawniającą  do szkolenia  lekarzy z  zakresu chirurgii ogólnej.

Wykwalifikowana kadra lekarska zapewnia  świadczenia  na  wysokim poziomie wg obowiązujących standardów w zakresie:

– Chirurgii gruczołów  dokrewnych( tarczyca)

– Chirurgii urazowej głowy, klatki piersiowej i jamy brzusznej

Chirurgii małoinwazyjnej – operacje pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, operacje  przepuklin pachwinowych sposobem TAAP i TEP, resekcji w zakresie jelita cienkiego i grubego, drenaże ropni wewnątrzotrzewnowych, leczenie powikłanej choroby uchyłkowej, szycie perforacji przewodu pokarmowego, wideoskopia diagnostyczna

– Chirurgii pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych i wątroby

–  Chirurgii  górnego i dolnego odcinka  przewodu pokarmowego: żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytnicy, większość przeprowadzanych operacji wykonywanych jest techniką laparoskopową( ze  szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych)

– Chirurgii proktologicznej w tym wycięcie  torbieli włosowej z  plastyką Limberga i użyciem kleju tkankowego

– Chirurgii naczyń żylnych kończyn dolnych

– Chirurgii przepuklin powłok brzusznych i pachwiny metodą otwartą i laparoskopową z użyciem siatek renomowanych firm

– Chirurgii w zakresie skóry, tkanki podskórnej z możliwością zastosowania przeszczepów skóry pośredniej i pełnej grubości oraz plastyk płatowych

– Chirurgii w leczeniu powikłań stopy cukrzycowej, trudno gojących się ran-owrzodzeń i choroby niedokrwiennej kończyn (terapia  podciśnieniowa, pokrycie  ubytków  przeszczepami skóry)

– Endoskopia  zabiegowa ( usuwanie  polipów jelita  grubego i żołądka, protezowanie przełyku i guzów jelita grubego powodujących niedrożność jako pomost do planowego leczenia operacyjnego, ecpw z protezowaniem przewodu żółciowego wspólnego, endoskopowe leczenie krwawień do dolnego i górnego odcinka  przewodu pokarmowego

Informacja na temat procedury przyjęcia do szpitala

  1. Pacjent ma prawo wyboru szpitala posiadającego umowę z NFZ w danym zakresie na  terenie całej Polski
  2. Skierowanie na leczenie szpitalne może być wystawione przez każdego lekarza. Skierowanie do szpitala może być wystawione również przez  lekarza, który nie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego.
  3. 3.Szpital zapewnia rejestrację na podstawie zgłoszenia w szczególności: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Numer telefonu do Rejestracji Planowej Izby Przyjęć (58) 72-60-860, infolinia 224800800
  4. W stanach nagłych, gdy nieudzielenie pomocy medycznej może  stanowić  przyczynę utraty  zdrowia lub życia, świadczenia zdrowotne udzielane są bez skierowania
  5. Lekarz kierujący pacjenta  do szpitala  zobowiązany jest dołączyć niezbędne badania  diagnostyczne i przeprowadzone konsultacji, a  także  wszelkie informacje o  dotychczasowym leczeniu specjalistycznym lub szpitalnym
  6. 6. Kwalifikacje do  planowych  zabiegów  operacyjnych ( ustalenie  terminu  przyjęcia, konsultacja  anestezjologiczna, badania  laboratoryjne i obrazowe)  odbywają się w dniach od  poniedziałku do piątku w godzinach 08:30- 11:00 w Poradni Chirurgicznej Szpitala  Św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Chirurg pracujący w Oddziale po zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z  dokumentacja medyczną wyznaczy termin przyjęcia  zgodnie  z  kolejką chorych oczekujących na leczenie w Oddziale Chirurgii. Do poradni wymagana jest wcześniejsza telefoniczna lub osobista rejestracja ze skierowaniem do Poradni Chirurgicznej

Zespół

Kierownik Oddziału: 

lek. med. Tomasz  Rogowski – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej

tel. 58 72-60-840

 

Asystenci:

Lek. Jakub Glich, specjalista chirurgii ogólnej

Lek. Katarzyna Grabowska, specjalistka chirurgii ogólnej

Lek. Piotr Hryniewiecki Fiedorowicz, specjalista chirurgii ogólnej

Lek. Bartosz Jurkiewicz, specjalista chirurgii ogólnej

Lek. Jarosław Knapiak, specjalista chirurgii ogólnej

dr n. med. Zbigniew Łobodziński, specjalista chirurgii ogólnej

lek. Maciej Turzyński, specjalista chirurgii ogólnej

tel. do dyżurki lekarskiej: 58  72-60- 877, 58 72-60-843

 

Rezydenci:

Lek. Paweł Marciniak

Lek. Angelika Budnik

Lek. Agnieszka Michalik

 

Asystent lekarza:

Lek. Dzmitry Sushko

 

Pielęgniarka Oddziałowa:

mgr pielęgniarstwa Karolina Marzec-Sirocka, specjalistka z pielęgniarstwa chirurgicznego

tel.58 72-60-845

Liczba pielęgniarek 16

Liczba  opiekunek  3

 

Sekretariat:

Ewa Dopart

tel. 58 72-60-842

Kontakt

Sekretariat
58 7260 842

Kierownik
58 7260 840

Dyżurki lekarskie
58 7260 877, 843

Kwalifikacje

Kwalifikacje – zapisy do planowanych zabiegów operacyjnych (po uzgodnieniu terminu):

od poniedziałku do piątku 8.30-11.00

Dyżurka pielęgniarska
58 7260 845

Gabinet endoskopii
58 7260 847

e-mail: swp.chirurgia@szpitalepomorskie.eu