loader image

PH-metria przełyku – Odpłatne świadczenie

Szpital św. Wincentego a Paulo

PH-metria przełyku to diagnostyczna procedura medyczna, która pomaga monitorować poziom kwasu żołądkowego w przełyku przez określony czas. Jest to szczególnie przydatne w przypadku podejrzenia refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD), czyli choroby polegającej na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.

Procedura pH-metrii przełyku polega na umieszczeniu cienkiego, elastycznego rurki (sondy pH) przez nos lub usta pacjenta i przesunięciu jej w dół przełyku. Sonda ta jest wyposażona w czujniki mierzące pH, które rejestrują poziom kwasu w różnych miejscach przełyku. Pacjent nosi urządzenie rejestrujące dane przez określony czas, najczęściej 24 godziny.

Podczas monitorowania pH-metrii, pacjent prowadzi normalne codzienne czynności, utrzymując jednocześnie dziennik swoich aktywności i objawów. To połączenie danych z rejestracji pH i zapisów pacjenta pozwala lekarzowi ocenić, czy występuje refluks kwasu żołądkowego i jak często oraz w jakich warunkach to zjawisko ma miejsce.

pH-metria przełyku może pomóc w:

 1. Diagnozie GERD: Pomaga potwierdzić obecność refluksu kwasu żołądkowego.
 2. Ocenie skuteczności leczenia: Po zastosowaniu leczenia, pH-metria pozwala ocenić, czy poziom kwasu uległ zmniejszeniu.
 3. Ocenie ciężkości objawów: Pomaga zrozumieć związek między objawami pacjenta a ilością kwasu w przełyku.
 4. Planowaniu leczenia: Na podstawie wyników pH-metrii lekarz może dostosować plan leczenia, stosując odpowiednie leki lub zalecając zmiany stylu życia.

Procedura pH-metrii przełyku jest stosunkowo bezpieczna, chociaż czasami może być uciążliwa dla pacjenta. Wskazania do przeprowadzenia pH-metrii przełyku ustala lekarz na podstawie objawów pacjenta i wyników innych badań diagnostycznych.

Procedura pH-metrii przełyku jest stosunkowo nieinwazyjnym badaniem, ale może być nieco uciążliwa dla pacjenta. Oto ogólny opis procedury:
 1. Przygotowanie pacjenta:
  • Pacjent powinien być na czczo, zazwyczaj przez co najmniej 4-6 godzin przed badaniem. Lekarz poinformuje pacjenta, czy i jakie leki powinien odstawić przed badaniem.
  • Często badanie wymaga umieszczenia cienkiej rurki (sondy pH) przez nos. Lekarz lub personel medyczny omówi szczegóły procedury i odpowie na ewentualne pytania pacjenta.
 2. Umieszczenie sondy pH:
  • Sonda pH jest delikatnie wprowadzana przez nos lub usta pacjenta i przesuwana w dół przełyku.
  • W niektórych przypadkach, szczególnie u dzieci, może być konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego w celu złagodzenia dyskomfortu.
 3. Umocowanie sondy:
  • Sonda jest umocowana na nosie lub uchu pacjenta, aby utrzymać ją na miejscu przez cały okres badania.
 4. Podłączenie do rejestratora:
  • Koniec sondy pH jest podłączony do przenośnego rejestratora, który zbiera dane o poziomie kwasu w przełyku przez określony czas, najczęściej przez 24 godziny.
 5. Codzienne życie pacjenta:
  • Pacjent prowadzi normalne codzienne czynności, ale musi unikać jedzenia i picia w określonych momentach, aby uzyskać dokładne wyniki.
 6. Prowadzenie dziennika objawów:
  • W trakcie badania pacjent prowadzi dziennik, zapisując wszelkie objawy, takie jak zgaga czy ból w klatce piersiowej, aby lekarz mógł skorelować je z wynikami pH-metrii.
 7. Zakończenie badania:
  • Po zakończeniu okresu monitorowania, pacjent wraca na Oddział, gdzie sonda pH jest usunięta.
  • Dane z rejestratora są analizowane przez lekarza w celu ustalenia poziomu kwasu żołądkowego w różnych częściach przełyku i związków między objawami a zdarzeniami refluksu.

Po badaniu lekarz przedstawi wyniki z opisem.

PH-metria przełyku – 1 600 zł

Płatność przelewem:
Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.,
ul. Powstania Styczniowego 1,
81-519 Gdynia,
PKO BP S.A.,

Nr rachunku bankowego: 68 1440 1084 0000 0000 0011 0148,

Kod  S.W.I.F.T. BIC: BPKOPLPW
Tytułem: imię, nazwisko, nazwa badania, data badania

Potwierdzenie przelewu proszę przesłać na maila: komercja@szpitalepomorskie.eu
Na maila zwrotnie zostanie wystawiona i wysłana faktura za usługę.

Nasz Zespół

lek. Anna Tutkowska – Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Specjalista Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii. Członek Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii ( PTG-E ). Zatrudniona jako starszy asystent Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Wykonuje badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia), USG jamy brzusznej, pH-metrię z impedancją.

Rejestracja

Rejestracja: tel. 58 7260 871

Rejestrację prowadzi dr Anna Tutkowska

Lokalizacja:

Szpital św. Wincentego a Paulo, Oddział Chorób Wewnętrznych

Po wyznaczeniu terminu przez Panią doktor, proszę o kontakt celem pełnej rejestracji i uiszczenia opłaty.

komercja@szpitalepomorskie.eu tel. 58 72 60 208 | 603 760 985

Płatność przelewem:
Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.,
ul. Powstania Styczniowego 1,
81-519 Gdynia,
PKO BP S.A.,

Nr rachunku bankowego: 68 1440 1084 0000 0000 0011 0148,

Kod  S.W.I.F.T. BIC: BPKOPLPW
Tytułem: imię, nazwisko, nazwa badania, data badania

Potwierdzenie przelewu proszę przesłać na maila: komercja@szpitalepomorskie.eu
Na maila zwrotnie zostanie wystawiona i wysłana faktura za usługę.