loader image

Poradnia promocji zdrowia

Centrum Medyczne Smoluchowskiego - Gdańsk

Poradnia

Poradnia promocji zdrowia (z punktem szczepień)

Punkt szczepień przeciw wściekliźnie mieści się w Poradni Chorób Zakaźnych i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00.

Kwalifikację do szczepień przeciw wściekliźnie osób dorosłych przeprowadzają lekarze specjaliści chorób zakaźnych, zaś dzieci – specjaliści pediatrzy. Zalecane jest zgłaszanie się ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu, albo od chirurga, który wcześniej zaopatrywał rany. W szczególnych przypadkach można zgłaszać się bez skierowania.

Jeśli szczepienie przeciw wściekliźnie jest podjęte ze wskazań lekarskich wówczas za szczepionkę i jej podanie nie jest pobierana żadna opłata. Szczepienia przeciw wściekliźnie u dorosłych podawane są do mięśnia naramiennego, u niemowląt do mięśnia uda w schematach zgodnych z zaleceniami producenta. W czasie trwania szczepienia i 2 tygodnie po jego zakończeniu nie należy spożywać alko­holu i opalać się. Wkłucia są mało bolesne, niektórzy w ogóle nie odczuwają żadnych dolegliwości. Po wstrzyknięciu szczepionki objawy ogólne pod postacią podwyższonej temperatury ciała, bólu głowy i mięśni występują bardzo rzadko. Czasem w miejscu wkłucia pojawia się niewielki ból i obrzęk, samoistnie ustępujące i nie wymagają interwencji lekarskiej. W punkcie szczepień nie jest prowadzone leczenie ran, czynności te należą do chirurga.

Kontakt

tel.: (58) 341 55 47