Robot da Vinci już w gdyńskim szpitalu
W czwartek, 1 września br., w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni uroczyście otwarto Centrum Robotyczne z wykorzystaniem robota da Vinci. Urządzenie o wartości blisko 8,5 mln zł będzie użytkowane na Bloku Operacyjnym Gdyńskiego Centrum Onkologii, gdzie już w sobotę, 3 września, odbędzie się pierwsza operacja urologiczna z wykorzystaniem tego nowoczesnego sprzętu.
„Szpitale Pomorskie” zakupiły system do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci od firmy Sytektik, która dodatkowo w ramach umowy m.in. szkoli personel, a także oferuje opiekę serwisową tego cennego urządzenia.
W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w pierwszej kolejności będą wykonywane zabiegi urologiczne przez specjalistów z tego zakresu zarówno ze szpitala w Gdyni, jak i Wejherowa, m.in. radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu, a docelowo radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu, wyłuszczenie guza nerki (tzw. operacja nerkooszczędzająca) oraz operacje rekonstrukcyjne i naprawcze w ramach urologii. Dodatkowo „Szpitale Pomorskie” planują zabiegi z zakresu: ginekologii onkologicznej, otolaryngologii oraz chirurgii kolorektalnej.
– To bardzo ważne, że nowoczesne ułatwiające pracę specjalistom, ale i mało inwazyjne dla pacjenta roboty chirurgiczne pojawiają się w naszych szpitalach. Wpłynie to na efektywność wykonywanych zabiegów, których do tej pory przy użyciu da Vinci wykonano na całym świecie ponad dziesięć milionów. A pacjentom pozwoli to na szybszy powrót do zdrowia – mówi marszałek Mieczysław Struk.
– Operacje wykonywane przez chirurgów za pomocą robota da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta, m.in. narzędzia są wprowadzane przez 8 mm otwory zamiast tradycyjnie przez wszystkie powłoki ciała, mniejsza utrata krwi, szybsze gojenie ran, a po zabiegu szybsza rekonwalescencja – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes „Szpitali Pomorskich”
„Szpitale Pomorskie” będą 19 miejscem w Polsce, w którym wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci na całym świecie.
– W Europie wykonano ponad 1 mln procedur z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. W Polsce tylko w 2021 roku ponad 2 tysiące – mówi Cezary Kozanecki, prezes Zarządu Synektik SA. – „Szpitale Pomorskie” dołączyły do coraz liczniejszej grupy ośrodków medycznych, które już dziś inwestują w przyszłość. Chirurgia robotyczna, podobnie jak kiedyś laparoskopia, jest nowością na polskim rynku, ale w wielu krajach na świecie jest już standardem. Dzięki temu, że operacje w asyście robota już od dzisiaj będą wykonywane w szpitalu w Gdyni, zdobyte doświadczenia pozwolą na rozwijanie techniki operacyjnej, a pacjenci będą mieli zagwarantowany dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie.
Szpitale Pomorskie sp. z o.o, zarządzają 4 podmiotami medycznymi: Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo zlokalizowanymi w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W ramach szpitali funkcjonują: 2 Szpitalne Oddziały Ratunkowe, 2 Izby Przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych. Misją spółki jest hasło „Profesjonalnie ku zdrowiu”.