Specjalista ginekologii onkologicznej Maciej Stukan z tytułem doktora habilitowanego
Z radością informujemy, że dr Maciej Stukan, lekarz Oddziału Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni otrzymał tytuł doktora habilitowanego za swoje osiągnięcia naukowe. Rada Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przyznała ten tytuł 14 maja 2020 r. na podstawie wcześniej przeprowadzonego postępowania habilitacyjnego. Doktor Maciej Stukan jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku (2001 r.), specjalistą położnictwa i ginekologii, specjalistą ginekologii onkologicznej. Od 2007 roku pracuje w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (Szpitale Pomorskie sp. z o.o)
Spośród najważniejszych dokonań dr Macieja Stukana, dzięki którym przyznano mu tytuł doktora habilitowanego należy wymienić m.in.: zaprojektowanie i wprowadzenie do codziennej praktyki, prostej, minimalnie inwazyjnej i bezpiecznej metody drenażu wodobrzusza nowotworowego i torbieli limfatycznych w celu kontroli objawów i poprawy jakości życia chorych. Praktyczne wskazówki są ogólnodostępne (https://www.facebook.com/Malignant-Ascites-Drainage-107778494251660/?modal=admin_todo_tour).
– Szpital Morskim im. PCK w Gdyni (Gdyńskie Centrum Onkologii) jest jedynym w Polsce ośrodkiem, gdzie oficjalnie (NCT01819077) przeprowadza się zaawansowane leczenie operacyjne raka szyjki macicy – tzw. Całkowita Resekcja Mezometrium i terapeutyczna limfadenektomia (TMMR i tLND), bez uzupełniającej radioterapii – mówi dr Maciej Stukan. – Dzięki szkoleniom oraz wizytacji specjalistów z Niemiec weryfikujących prawidłowość wykonywania procedury, jestem certyfikowanym specjalistą wykonującym takie operacje. Takie zabiegi, według światowych danych oraz naszych doświadczeń, pozwalają uzyskać doskonałe wyniki leczenia onkologicznego. Bardzo ważne jest, że nawet u chorych z czynnikami wysokiego ryzyka wznowy, nie ma potrzeby stosowania uzupełniającej radioterapii po TMMR i tLND – to zmniejsza ilość potencjalnych powikłań związanych z leczeniem, co zdecydowanie poprawia jakość życia pacjentek.
Dr Stukan zaproponował również wysublimowaną metodę limfadenektomii okołoaortalnej z zaoszczędzeniem unerwienia autonomicznego. Ponownie, takie postępowanie pozwala na lepszą jakość życia chorych poddawanych limfadenektomii.
Ponadto współpraca z genetykami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaowocowała molekularnymi badaniami nad rakiem jajnika, a wnioski z prac na temat mutacji BRCA stały się podstawą dla obecnie realizowanych programów diagnostyki i leczenia chorych. Współpraca z naukowcami z Europy (w grupie ENITEC) może być podstawą do leczenia celowanego mięsaków macicy.
Dr Maciej Stukan przewodniczył zespołowi ginekologów i onkologów w projekcie tłumaczenia i walidacji standaryzowanej ankiety EORTC oceniającej jakość życia chorych z rakiem trzonu macicy. Prowadzi również edukacyjną stronę na temat zastosowania ultrasonografii w ginekologii onkologicznej (https://www.facebook.com/gyn.onc.ultrasound/?modal=admin_todo_tour).
Dla poprawy i ułatwienia codziennej praktyki, zachęcamy lekarzy do korzystania z edukacyjnych filmów zamieszczanych przez dr Stukana na portalu MedTube (https://medtube.pl/users/maciej-stukan) oraz do używania kalkulatorów medycznych dedykowanych dla ginekologii onkologicznej na stworzonej i prowadzonej przez dr. Stukana stronie internetowej (http://gin-onc-calculators.com/)
– Współpraca i staże dr Stukana na uniwersytetach w Lipsku i Essen pozwoliły na utrzymanie wysokich standardów leczenia operacyjnego raka szyjki, trzonu macicy oraz raka sromu – mówi dr Mirosław Dudziak, ordynator Oddziału Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. – Dodatkowo staże i współpraca z uniwersytetami w Berlinie oraz Irvine (Kalifornia, USA) pozwoliły na oferowanie chorym z rakiem jajnika najwyższych standardów leczenia – w tym przygotowanie, planowanie i przeprowadzenie kompleksowego leczenia chirurgicznego. Dopełnieniem jest prowadzenie leczenia uzupełniającego (chemioterapia, z możliwością udziału w badaniach klinicznych) i opieki po leczeniu, które są realizowane w kompleksowych rozwiązaniach funkcjonujących w naszym szpitalu – dodaje dr Dudziak. – Powyższe sprawiają, że pacjentki z nowotworami ginekologicznymi mają pewność, że otrzymają w naszym szpitalu wszechstronne i profesjonalne leczenie zgodne ze standardami europejskich i amerykańskich towarzystw naukowych.