Spektakularny zabieg wejherowskiego heartteamu
Przed kilkoma dniami, w Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie (KCCSiN) przeprowadzono wyjątkowy zabieg. Gdańszczance w wieku 81 lat, implantowano przezskórnie protezę zastawkową w pozycji mitralnej metodą valve-in-valve (zastawka w zastawkę). Zabieg miał charakter ratunkowy, a decyzję o jego przeprowadzeniu podjęto po konsultacjach w ramach wejherowskiego HeartTeam.
Głównym operatorem przeprowadzającym zabieg był kierownik Pracowni Kardiologii Interwencyjnej KCCSiN w Wejherowie dr hab.med. Łukasz Lewicki. Jak wyjaśnia, przezskórna implantacja protezy zastawkowej w pozycji aortalnej (TAVI) jest obecnie w KCCSiN w Wejherowie zabiegiem rutynowym (>100 procedur w 2022 roku), jednak podobnych zabiegów w obrębie zastawki mitralnej nie przeprowadza się rutynowo praktycznie nigdzie na świecie. Nie pozwalają na to właściwości natywnego pierścienia zastawki mitralnej, który jest po prostu zbyt elastyczny. W tym konkretnym przypadku, taki zabieg był jednak możliwy, ponieważ w 2010 roku nasza pacjentka miała implantowaną biologiczną zastawkę metodą kardiochirurgiczną, z pełnym otwarciem klatki piersiowej. Płatki tej biologicznej zastawki uległy z czasem degeneracji i stała się ona przez to całkowicie niewydolna, ale jej sztuczny pierścień posłużył za sztywną ramę, w obrębie której można było bezpiecznie, tym razem przezskórnie, implantować nową zastawkę. Poprawa kliniczna była spektakularna, a pacjentka już dzień po zabiegu była gotowa opuścić Szpital.
Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej KCCSiN w Wejherowie dr hab.med. Marek Szołkiewicz podkreśla, że tego typu zabiegi, skomplikowane, a jednocześnie małoinwazyjne, to przyszłość medycyny. – Indywidualne umiejętności i sprawny zespół ludzi są oczywiście niezbędne, ale nie można nie dostrzec, że „Szpitale Pomorskie” zapewniają nam dostęp do tej nowoczesnej technologii, która pozwala nam takie procedury realizować – dodaje dr Szołkiewicz.