Szpital w Wejherowie z certyfikatem „Przyjazny Dziecku”
Szpitalowi Specjalistycznemu im. F. Ceynowy w Wejherowie przyznany został po raz czwarty tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Wyróżnienie to nadawane jest przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią.
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie po raz pierwszy przeszedł pozytywną ocenę w zakresie spełnienia kryteriów Szpitala Przyjaznego Dziecku i poprawności realizacji programu „Dziesięć Kroków do Udanego Karmienia Piersią” w 2000 r. Kolejne reoceny odbyły się w 2009, 2015 i 2022 roku.
– To międzynarodowe wyróżnienie potwierdza, że szpital w Wejherowie zapewnia wysoki poziom standardu opieki nad kobietą rodzącą oraz jej dzieckiem po urodzeniu, a także zachowuje procedury sprzyjające karmieniu piersią – mówi Jacek Pilarczyk, dyrektor ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. – Najważniejszym celem jest wzrost liczby kobiet karmiących piersią oraz spadek zachorowalności i umieralności dzieci.
Szpital Specjalistyczny w Wejherowie jest jednym z dwóch w województwie pomorskim – po szpitalu na gdańskiej Zaspie, który może poszczycić się tak cennym wyróżnieniem. Jest też jednym z 4 w całej Polsce, który otrzymał ten certyfikat po raz czwarty. Wręczenia wyróżnienia dokonała obecna na uroczystości: dr n. med. Marzena Kostuch – wiceprzewodnicząca Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.
– Personel Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, sprawujący opiekę nad matką i dzieckiem, posiada odpowiednią wiedzę, kompetencje i umiejętności do wspierania karmienia piersią, stale podnosi swoje kwalifikacje odbywając szkolenia wewnętrzne, a także uczestniczy w licznych konferencjach – dodaje Jacek Pilarczyk.
Nad prawidłowym wypełnianiem wszystkich wdrożonych procedur czuwa zespół ds. „Karmienia piersią”, pod przewodnictwem ordynator Oddziału Neonatologii i ITN lek. Ewy Michalik, położnej laktacyjnej Alicji Malinowskiej oraz położnych oddziałowych pionu Położniczo – Ginekologicznego Emilii Szulty oraz Neonatologii Anety Kunz. W trosce o noworodki chore, a także przedwcześnie urodzone szpital w Wejherowie korzysta z Banku Mleka Kobiecego, który działa w strukturach „Szpitali Pomorskich” – w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.
– Personel szpitala wraz z przyjęciem tytułu bierze na siebie odpowiedzialność za utrzymanie standardów Inicjatywy Szpital Przyjazny Dziecku i stałego doskonalenia form opieki okołoporodowej. Zdobycie tytułu nie jest jednorazowym wysiłkiem. Po uzyskaniu certyfikatu należy systematycznie samodzielnie przeprowadzać wewnętrzny monitoring, który wysyłany jest do KUKP – mówi Emilia Szulta, położna Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Wejherowie.