Złożony zabieg kardiologiczny wejherowskiego heart teamu u pacjenta z infekcją COVID-19
W Pracowni Kardiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie wykonano skomplikowany zabieg angioplastyki wieńcowej u 72-letniego pacjenta z ostrym zawałem serca oraz towarzyszącą infekcją COVID-19. W wykonanej koronarografii stwierdzono zaawansowane zmiany we wszystkich gałęziach tętnic wieńcowych, w normalnych warunkach kwalifikujące pacjenta do leczenia kardiochirurgicznego. Niestety, tomografia komputerowa wykazała w płucach obecność rozległych zmian śródmiąższowych, znacznie zwiększających ryzyko zabiegu operacyjnego prowadzonego w znieczuleniu ogólnym z wentylacją mechaniczną.
W trybie pilnym zwołano konsylium kardiologiczno-kardiochirurgiczne (HeartTeam), które wyraziło zgodę na rewaskularyzację przezskórną, ale z uwagi na bardzo wysokie ryzyko powikłań hemodynamicznych, zaleciło wykonanie zabiegu z wykorzystaniem specjalnej pompy do mechanicznego wspomagania krążenia (Impella), wprowadzanej do lewej komory serca.
Zabieg wykonano w Pracowni Kardiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie. Komfort i bezpieczeństwo hemodynamiczne, jakie zapewniła podtrzymująca krążenie pompa Impella, pozwoliło wykonać skuteczny zabieg wielonaczyniowej angioplastyki z implantacją aż ośmiu stentów wewnątrznaczyniowych. Operacja przebiegła bez powikłań i już po kilku dniach pacjenta wypisano do domu.
Jak twierdzi dr hab. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Interwencyjnej KCCSiN w Wejherowie, wykonanie tak złożonego zabiegu u tego pacjenta nie byłoby możliwe bez mechanicznego wspomagania krążenia. Jest to kolejny przypadek skutecznego wykorzystania tej technologii u pacjentów wejherowskiego ośrodka, pierwszy u pacjenta z infekcją COVID-19.
Zabieg przeprowadził zespół w składzie Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski (lekarze), Grażyna Milewska, Dorota Klein (pielęgniarki) oraz Anna Kaczmarek (technik).